فیزیوتراپی گردن

یکی از مشکلاتی که ممکن است در عوامل مختلف در بدن صورت گیرد، مشکلات گردن است. مشکلات گردن می توانند در اثر علل مختلف بروز کرده باشد، عواملی از قبیل طرز نشستن نامناسب که سبب ایجاد فشار به مهره های گردنی و در نتیجه بروز درد گردن می شود، بالا رفتن سن افراد که سبب ضعف عضلات و بروز عارضه آرتروز گردن می گردد، کار کردن پیوسته به حالتی که گردن به سمت جلو خمیده باشد، دیسک گردن که می تواند در اثر عوامل مختلف  و فشار به مهره ها ایجاد شده باشد، آتروفی عضلات ستون مهره ها و برخور ضربه شدید به گردن که می تواند در نتیجه تصادفات رانندگی به وجود آمده باشد.

یکی از درمان هایی که می تواند سبب بهبود گردن درد شود و نتیجه خوبی را به جا می گذارد، انجام فیزیوتراپی گردن می باشد. پزشک معالج متناسب با مشکل پیش آمده و با کمک دستگاه های مخصوص به انجام تمرینات فیزیوتراپی برای بیمار می پردازد. در کنار استفاده از دستگاه تمرینات ورزشی نیز باید صورت گیرد تا دوره درمان کوتاه تر و نتایج بهتری به عمل آید.

یکی از مواردی که ممکن بنابر تشخیص پزشک صورت بگیرد انجام ترکشن گردن است، انجام ترکشن سبب می شود درد گردن بدون نیاز به عمل جراحی درمان گردد. ترکشن برای درمان درد گردن، آرتروز گردن، جدا کردن سطح مفاصل گردن و درمان فتق دیسک بسیار کارآمد می باشد.

استفاده از روش التراسوند روش دیگری برای درمان گردن درد است. امواج التراسوند سبب ریلکس کردن عضلات گردن می شود.

دستگاه دیگری که ممکن است در درمان فیزیوتراپی برای گردن پیشنهاد شود، دستگاه شاک ویو است، این دستگاه در بهبود درد های عضلانی کاربرد دارد و می تواند در کاهش درد گردن نیز مفید واقع شود. شاک ویو یک روش درمانی جدید است.

امروزه استفاده از لیزر در پزشکی گسترش زیادی داشته است و در بسیاری از  شاخه های پزشکی کاربرد فراوانی است، در میان فیزیوتراپی نیز از این امر مستثنی نیست. لیزر درمانی یکی از موثرترین روش ها در درمان درد های ناحیه گردن است. با کمک تاباندن لیزر پرتوان به بافت آسیب دیده و دریافت انرژی آن توسط این بافت و پروسه هایی که در بدن صورت می گیرد، در نتیجه سبب بهبود بیماری می شود.

علاوه بر این ها استیمولاتور نیز دستگاهی است که توانایی آن در درمان درد های مربوط به زانو و گردن در فیزیوتراپی ثابت شده است.

پزشک معالج متناسب با شرایط بیمار هریک از موارد فوق را برای کمک به بهبودی بیماری پیشنهاد می کند.