چراغ مادون قرمز فیزیوتراپی

چراغ مادون قرمز فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ، یکی از شاخه های علم توانبخشی می باشد. فیزیوتراپی دارای شاخه های : الکترودرمانی ، حرکت درمانی و مکانوتراپی ، آب درمانی و یا هیدرو تراپی است . تجهیزات فیزیوتراپی بسیاری وجود دارد که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارا می باشند.
دستگاه فیزیوتراپی مورد استفاده در علم الکتروتراپی و از آن جمله چراغ مادون قرمز فیزیوتراپی IR با هدف کاهش درد ، کاهش اسپاسم و گرفتگی عضلانی ، کاهش چسبندگی و بازپروری و تقویت عضلانی مورد استفاده قرار می گیرند.
اشعه مادون قرمز تولید شده به وسیله چراغ مادون قرمز فیزیوتراپی IR با طول موج ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰آنگسترم زمانی که به بدن تابیده می شود به گرما تبدیل می شود.این باعث افزایش سرعت گردش خون در ناحیه تحت درمان شده و نهایتا باعث بهبود تغذیه سلول ها از نظر رسیدن مواد غذایی و اکسیژن بیشتر به آنها شده ، مواد زاید ی که به علت سیکل درد در عضلات ایجاد شده است را دور می کند و درد در آن ناحیه را کاهش می دهد .
از چراغ مادون قرمز فیزیوتراپی IR در درمان زخم استفاده می شود.

کاربرد های چراغ مادون قرمز فیزیوتراپی IR

تسکین درد :

با وجود حرارت ملایم ، کاهش درد به احتمال زیاد به واسطه اثر تسکینی بر روی پایانه های عصبی ،حسی ، سطحی است .همچنین به علت بالا رفتن سرعت جریان گردش خون و متفرق ساختن متابولیک ها و مواد زایدی که باعث بوجود آمدن درد در بافت ها می شود درد تسکین پیدا می کند.

استراحت ماهیچه :

تابیدن اشعه مادون قرمز برای درمان اسپاسم و رسیدن به استراحت عضلانی مناسب است.

افزایش خون رسانی :

در درمان زخم های سطحی و عفونت های پوستی ، برای اینکه فرایند ترمیم به خوبی انجام شود ، باید به مقدار کافی خون به ناحیه مورد نظر برسد. اگر عفونت وجود داشت افزایش جریان گردش خون سبب افزایش تعداد گلوبول های سفید و کمک به نابودی باکتری ها می کند .
پرتو چراغ مادون قرمز فیزیوتراپی IRمورد استفاده برای درمان مفصل آرتوریتی و ضایعات التهابی است.
استفاده از اشعه مادون قرمز می تواند عوارض داشته باشد. مثلاسوختگی الکتریکی در اثر اتصال به مدارات الکتریکی دستگاه ، سر درد و ضعف در بیمار و آسیب به چشم ها در اثر تابش مستقیم اشعه مادون قرمز